„Patrzcie oczyma dziecka, by życie postrzegać inaczej. Miejcie sny dziecka o utraconym raju. Uśmiechnijcie się uśmiechem dziecka, by móc cieszyć się z rzeczy drobnych. Przyjmijcie serce dziecka, aby uwierzyć w miłość ludzi” H.Ch. Andersen

Praca wychowawczo – dydaktyczna naszego Przedszkola związana jest ze światem bajki i baśni, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości H.Ch. Andersena, która przedstawia codzienne życie ludzi, z jego troskami i radościami, a którego bohaterowie – między innymi Calineczka zdobyli serca dzieci na całym świecie. Baśnie Andersena zawierają głęboki sens humanistyczny i mają uniwersalną ponadczasową wartość: przez zaczarowany świat kwiatów i zwierząt , wróżek, dobrych i złych duchów ukazują ludzkie charaktery i problemy.

HYMN PRZEDSZKOLA
( Na melodię piosenki „Czerwone jagody, wpadają do wody”)

1. Calineczka mała, z kwiatuszka powstała, w maleńkiej łupince orzeszka mieszkała.

Ref.) Calineczka mała, wiele przygód miała nasza Calineczka, taka mała.

2. Zielona ropucha szybko ją zabrała, by żoną ropuszka, jej syna została.

3. Rybki i motylek pomogły w ucieczce, płynęła na liściu po zielonej rzeczce.

4. Zauważył chrabąszcz płynącą dziewczynkę, lecz porzucił wkrótce samotną Calinkę.

5. W domku polnej myszki znalazła schronienie, tam poznała kreta, pomogła jaskółce.

6. I baśń Andersena dobrze się skończyła Calineczka mała Księcia poślubiła.